Co to jest upcykling?
“Upcykling – forma przetwarzania wtórnego odpadów, w wyniku którego powstają wyroby o wartości wyższej, traktowane jako wartościowe surowce[1]. Proces ten pozwala zmniejszyć zarówno ilość odpadów, jak i materiałów wykorzystywanych w produkcji pierwotnej.”
Upcykling – Wikipedia, wolna encyklopedia
“Upcycling, also known as creative reuse, is the process of transforming by products, waste materials, useless, or unwanted products into new materials or products perceived to be of greater quality, such as artistic value or environmental value.”
Jakie masz skojarzenia czytając powyższą definicję?
Ja, kiedyś myśląc o upcyklingu, widziałam oczami wyobraźni kubeczki po jogurtach i metalowe puszki po konserwach pomalowane farbami czy oklejone kolorowym papierem przez dzieci w przedszkolu…
Fajna sprawa, ale ponieważ nie mam dzieci ani nie jestem nauczycielką, nie bardzo mnie to dotyczy. Nie będę przecież dekorowała mieszkania jakimiś dziwnymi wyklejankami. To nie ma sensu a ja nie lubię trzymać niepraktycznych przedmiotów tworzących jedynie bałagan. W takim razie…
Upcykling – hot or not?
Z czasem idea upcyklingu przeniknęła do świata mody i biznesu. Okazuje się, że coraz więcej producentów odzieży i akcesoriów sięga po projekty oparte na tej metodzie. Powstają także całe marki bazujące na upcyklingu.
Dowodem, że jest to już kwestia mody, są artykuły w popularnych modowych magazynach jak Vogue, ELLE, Hapers Bazaar czy Cosmopolitan:
Upcycling? It’s a thing. And Topshop’s new boho-vibe capsule collection shows why (cosmopolitan.com)
Czy upcykling to coś dla mnie?
Lubię widzieć piękno w otaczającym mnie świecie. Dlatego też lubię otaczać się ładnymi przedmiotami. Jednak rzeczy, które mam w domu powinny być przede wszystkim użyteczne, bo jeśli nie pełnią żadnej konkretnej funkcji, tylko zagracają moją przestrzeń.
Cenię sobie też ekologiczny aspekt swoich decyzji zakupowych. Nie chcę inwestować w rzeczy, których wytworzenie, transport lub późniejsza utylizacja niepotrzebnie obciążają naszą planetę. Jeśli myślisz i czujesz w tych kwestiach podobnie jak ja, upcykling jest tym, czego szukasz.
Jak działa upcykling?
Materiały używane w upcyklingu spełniły już swoją funkcję w pierwotnej roli, do której zostały wyprodukowane. Możliwe też, że stały się odpadem nie wykorzystanym w produkcji.
Tak czy inaczej, trafiłyby na wysypisko śmieci, do rzek, mórz i oceanów lub do lasu. Tam stanowiłyby zagrożenie dla zwierząt i tragicznie szpeciłyby przyrodę.
Ale producent, taki jak Eko-Art Zuzannka, przechwytuje te przedmioty wcześniej i sprawia, że stają się piękne i użyteczne po raz kolejny.
Jesteś ciekawa/ciekawy, co może powstać w wyniku upcyklingu włóczki, muliny, kordonków, słoików, kolorowych tekturek, itp.?
Zapraszam Cię do rozejrzenia się w Sklepie (ekoartzuzannka.pl).
Dodaj komentarz