Duchowe życie zwierząt

“Duchowe życie zwierząt” Peter Wohlleben

Duchowe życie zwierząt

Czy zwierzęta potrafią kochać, zazdrościć lub współczuć?

Książki i filmy o zwierzętach należą do najbardziej lubianych przez dzieci i dorosłych. Często zwierzęcy bohaterowie przedstawiani są z cechami prawie lub bardzo ludzkimi. Czy jest to tylko fikcja literacka? Czy zwierzęta naprawdę mogą przeżywać emocje zbliżone do naszych?

Jeśli jesteś ciekawy odpowiedzi, zachęcam Cię do przeczytania książki Petera Wohllebena pod tytułem “Duchowe życie zwierząt”. Każdy rozdział książki skupia się na jednej cesze uznawanej za ludzką, a której autor poszukuje u zwierząt. Swoje rozważania opiera na własnych doświadczeniach oraz na badaniach naukowych.

I tak otrzymaliśmy ciekawe opowieści na temat: miłości macierzyńskiej, miłości do ludzi, inteligencji, radości, pożądania, żałobie, bólu czy strachu. Czytając je, możemy wysnuć wnioski, że zwierzęta mają szeroką gamę uczuć oraz swoją mądrość. Przejawiają się one inaczej, niż u ludzi. Ale czy to oznacza, że ich odczucia są gorsze od naszych? Oczywiście, że nie.

Autor apeluje o szacunek do zwierząt. Nie twierdzi, że powinniśmy w ogóle zaprzestać czerpania korzyści z ich istnienia. Jednak okazywanie takiego szacunku na pewno będzie wiązało się z ograniczeniem naszych zachcianek i ilości dóbr, jakie konsumujemy.

To ważne przesłanie Peter Wohlleben ubrał w lekką formę gawęd o zwierzętach. Opisy ich zabawnych, a czasem strasznych, przygód są niezwykle wciągającą lekturą. Uświadamiają nam, że ludzie nie mają monopolu na bogate życie wewnętrzne.

Lektura obowiązkowa zarówno dla miłośników, jak i sceptyków duchowego życia zwierząt.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *